Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Róży Zamoyskiej w Szczebrzeszynie

Działania harcerzy Drużyny Harcerskiej „ Zawisza”

upamiętniające 100  Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

         Wiosną 2018 r. oraz 2019 r. uczestniczyliśmy w uroczystościach gminno-parafialnych poświęconych Rocznicy odzyskania Niepodległości 11 Listopada oraz Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na tę uroczystość przygotowano okolicznościowe kotyliony o barwach narodowych.

lightbox   lightbox  lightbox

 

      Harcerze uczestniczyli w Zlocie Drużyn Hufca Zamość , który odbył się w Hucie Różanieckiej oraz Górecku Kościelnym. Fabuła Zlotów dotyczyła 100-lecia harcerstwa na Zamojszczyźnie oraz 150 rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego. Harcerze odwiedzili miejsca związane z ważnymi wydarzeniami w historii naszego państwa, upamiętnili 100 rocznice Odzyska Niepodległości przez nasza ojczyznę.

lightbox

 

   W ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę odbyły się również wieczornice patriotyczne przygotowane przez harcerzy drużyny harcerskiej „ Zawisza” . Podczas wieczornic harcerze złożyli Przyrzeczenie Harcerskie, śpiewali pieśni patriotyczne, których nauczyli się podczas cyklu zbiórek związanych z rocznicą odzyskania niepodległości.

lightbox   

 

     Reprezentanci drużyny harcerskiej „ Zawisza „ uczestniczyli w Zlocie Związku Harcerstwa Polskiego Gdańsk 2018 w dniach 6-16.08.2018 r. Zlot odbywał się w ważnym dla naszej ojczyzny czasie ponieważ obchodziliśmy 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz 100 Rocznicę Utworzenia Związku Harcerstwa Polskiego na ziemiach polskich. Uczestnicy Zlotu brali udział w wielu imprezach towarzyszących zlotowi.

lightbox  lightbox lightbox

 

lightbox  lightbox 

 

lightbox

 

Harcerze drużyny harcerskiej „ Zawisza” uczestniczyli w Listopadowym Rajdzie Nocnym upamiętniającym Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

 

Po zakończeniu rajdu odbyło się przekazanie Ognia Niepodległości przez harcerzy władzom miasta Zamościa i powiatu (ogień pobrany z grobów legionistów Marszałka Piłsudskiego na Pobojowisku Kostiuchnowskim, na Polesiu Wołyńskim.
 Harcerze drużyny harcerskiej „Zawisza” objęli patronatem kwaterę grobów żołnierzy AK znajdującą się na cmentarzu parafialnym w Szczebrzeszynie oraz groby żołnierzy austriackich z okresu I wojny światowej znajdujące się na kurhanie nieopodal naszej szkoły.

lightbox  lightbox

 

Harcerze drużyny harcerskiej „ Zawisza” brali udział w cyklu rajdów pod wspólną nazwą „korona Wzgórz Roztocza” organizowanych przez Hufiec im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu. Zdobyli plakietkę rajdową dzięki poznaniu najpiękniejszych miejsc naszej Małej Ojczyzny.

 

lightbox  lightbox  lightbox

 

 

Na prośbę Komitetu Budowy Pomnika zuchy i harcerze wzięli udział w zbiórce do puszek pod Katedrą w niedzielę 23 września 2018 r. Po każdej mszy zbierano datki.

 Uczniowie klasy IV , harcerze naszej drużyny uczestniczyli w uroczystościach odsłonięcia pomnika Józefa Piłsudskiego w Zamościu.
W dniach 26-28 października 2018 r. harcerze i instruktorzy Hufca im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu wzięli udział w obchodach 100 – lecia Niepodległości Rzeczypospolitej w Kołomyi na Ukrainie. W tym roku na polskim cmentarzu w Kołomyi, w ramach akcji „Mogiłę Pradziada  Ocal od Zapomnienia”, młodzi wolontariusze z Polski uporządkowali obszar wokół pomnika postawionego Polakom zmarłym  w latach 1918-1919 w obozie w Kosaczowie.

lightbox

Udział w  uroczystym koncercie w sali widowiskowej Domu Polskiego w Kołomyi. Głównymi artystami były dzieci Polskiej Sobotniej Szkoły, bardzo przejęte, pełną piersią i całym sercem recytujące polskie wiersze i śpiewające polskie pieśni.

lightbox  lightbox 

 

Każdego roku przed Świętami Bożego Narodzenia harcerze uczestniczyli w uroczystościach związanych z przekazaniem Betlejemskiego Światła Pokoju, światła braterstwa i miłości. Kontynuacją tej akcji był udział przedstawicieli drużyny„ Zawisza” w akcji „Płomień Braterstwa”, w Zamościu. W jej ramach 14 sierpnia, dzień przed obchodami 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej, zapalili „Płomień Braterstwa” na grobach żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy w 1920 roku razem z Polakami walczyli przeciwko Armii Czerwonej.

lightbox  lightbox

 

Udział delegacji drużyny harcerskiej „ Zawisza” w głównych uroczystościach obchodów 75 rocznicy Bitwy pod Monte Cassino z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, delegacji rządowej oraz weteranów armii gen. Andersa i harcerzy, które odbyły się 18 maja na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. Harcerze pełnili służbę  na Polskim Cmentarzu  Wojennym  oraz  w miejscach pamięci oraz brali udział w głównych uroczystościach państwowych.

 

lightbox  lightbox

 

Udział harcerzy w XLVIII Ogólnopolskim Zlocie Drużyn Grunwaldzkich Związku Harcerstwa Polskiego. Podczas Zlotu harcerze zajmowali się poznawaniem, pielęgnowaniem i popularyzacją dziedzictwa narodowego, z bogactwa którego czerpiemy inspirację, motywację i siłę do działania. Rozwijali wiedzę i umiejętności w wybranych dziedzinach, dzięki którym  przysłużą się Polsce i innym ludziom.

 

lightbox  lightbox  lightbox

 

Harcerze zwiedzali Muzeum bitwy pod Grunwaldem oraz uczestniczyli w rekonstrukcji bitwy.

 

lightbox   lightbox  lightbox

 

lightbox

 

Festiwal kolorów podczas zlotu. Było wesoło i kolorowo!

 

Wspólne harcerskie zabawy i zdobywanie plakietki zlotowej.

 

Bicie rekordu na Wzgórzu Pomnikowym w ilości osób tańczących Belgijkę.

lightbox

 

  Harcerze drużyny Zawisza współpracują z innymi drużynami między innymi z 4 Grunwaldzką Drużyną Harcerską „ Morusy”. Wspólnie odwiedzają pensjonariuszki Domu Seniora Na Błoniu.

Przy przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju harcerze przekazali upominki świąteczne, które przygotowały harcerki z drużyny „ Zawisza”. dla mieszkanek domu.

 

lightbox  lightbox  lightbox

 

 

 

 

 

 

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )